Czasem zdarza się, że kolizja nie czyni większych szkód w naszym samochodzie. A czasem… wręcz przeciwnie – pojazd wymaga nieco gruntowniejszej naprawy, w związku z czym przez kilka najbliższych dni będziemy pozbawieni środka transportu. Co więc zrobić w przypadku, kiedy samochód jest nam potrzebny do wypełniania codziennych obowiązków? Sprawdź, kiedy możesz ubiegać się o auto zastępcze i jak załatwić wszystkie niezbędne formalności.
Auto zastępcze – w jakich sytuacjach?
Wiele osób nie zdaje sobie sobie sprawy, że w przypadku kolizji może ubiegać się o samochód zastępczy. W jakich konkretnie okolicznościach przysługuje nam ten przywilej?
- Auto zastępcze z ubezpieczenia autocasco lub assistance. Najprostsza droga do uzyskania auta zastępczego to posiadanie polisy autocasco, w której uwzględniono bezpłatny wynajem takiego samochodu. Okoliczności, w jakich można je wypożyczyć na koszt ubezpieczyciela, powinny być określone bezpośrednio w umowie. Limit czasu wynajęcia to zazwyczaj 3 bądź 4 dni – czyli tyle, ile potrzeba na zlikwidowanie szkód powstałych w wyniku kolizji. Warto także podkreślić, że wypożyczony pojazd nie powinien odbiegać standardem od klasy naszego aktualnego samochodu. To bezpieczna i sprawdzona opcja, z której korzysta wielu kierowców na całym świecie.
- Auto zastępcze z OC sprawcy kolizji lub wypadku. Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku lub kolizji, masz prawo do pojazdu zastępczego, którego koszty wynajmu zostaną pokryte z polisy OC sprawcy. Aby tego dokonać, musisz zgłosić się do ubezpieczyciela, w którym sprawca ma wykupioną polisę, oraz złożyć odpowiedni wniosek. Warto jednak pamiętać, że często zdarzają się sytuacje odmowy – szczególnie w przypadku, gdy ubezpieczyciel wykaże, że posiadamy alternatywę w postaci drugiego samochodu. Z tego powodu niezmiernie istotne jest zawarcie we wniosku informacji, że auto jest nam niezbędne ze względu na dojazd do pracy lub inne, istotne obowiązki. Należy także wspomieć o pewnych zasadach: koszt wynajmu powinien oscylować wokół średnich cen w regionie, z kolei sama klasa samochodu zastępczego być zbliżona do standardu naszego auta. Co istotne, samochód z polisy OC przysługuje nam maksymalnie do czasu naprawy uszkodzonego w kolizji pojazdu.
- Auto zastępcze w ramach gwarancji. Twój samochód jest jeszcze na gwarancji? W takim przypadku możesz od dealera otrzymać pojazd zastępczy – jest to jednak obarczone ściśle określonymi warunkami, jak np. skala usterki.